Jak ważne jest zmienianie kół na zimę?

Czemu sezonowa wymiana kół jest istotna?

Koła są bardzo ważnym elementem każdego pojazdu, ponieważ odpowiadają za bezpośrednie przełożenie momentu obrotowego na podłoże. Z tego tez powodu ważne jest, by założone na nie opony posiadały odpowiednie parametry i zapewniały właściwą przyczepność. Czemu niezbędne jest korzystanie z różnych opon w sezonie zimowym i letnim? Na to pytanie odpowiemy w tym artykule.

Dlaczego warto wymieniać opony na sezon jesienno-zimowy?

Od czego zależy przyczepność opon?

Opony, używane w pojazdach drogowych, posiadają specjalnie ponacinaną powierzchnię, nazywaną bieżnikiem. Bieżnik odpowiada przede wszystkim za odprowadzanie wody, gdy droga jest mokra, dzięki czemu opona cały czas posiada odpowiedni kontakt bezpośrednio z nawierzchnią. Brak bieżnika doprowadzić może do zrywania przyczepności i utraty panowania nad jadącym pojazdem.

Gdzie wykorzystuje się opony bez bieżnika?

Opony bez bieżnika wykorzystywane są najczęściej w pojazdach wyścigowych, jeżdżących po suchych i gładkich nawierzchniach. W ten sposób maksymalnie zwiększa się powierzchnię styku opony z drogą, umożliwiając przeniesienie ogromnej mocy silnika na poruszanie się pojazdu. Rozwiązanie to jednak nie zdaje egzaminu na normalnych drogach, ze względu na liczne zanieczyszczenia, które przy oponie bez bieżnika będą powodowały chwilowe utraty przyczepności.

Czemu temperatura wpływa na przyczepność opon?

Równie istotny jest również typ mieszanki wykorzystanej do produkcji opony. Zależnie od jej składu, inaczej będzie reagowała na temperaturę otoczenia. Opony twarde, czyli letnie, są odporne na wysokie temperatury i zyskują najlepszą przyczepność przy temperaturach powyżej 7 stopni. Przy temperaturach niższych stają się zbyt twarde, przez co tracą swoją elastyczność i nie są w stanie zagwarantować odpowiedniej przyczepności.

Do niższych temperatur wykorzystuje się opony zimowe, wykonane z miększej mieszanki. Zachowują one większą elastyczność nawet przy temperaturach ujemnych, cały czas gwarantując odpowiednią powierzchnię styku z nawierzchnią. Korzystanie z opon zimowych latem prowadzi do ich dużo szybszego zużycia. Dodatkowo zbyt miękka opona będzie się nienaturalnie odkształcać, zmieniając tym samym ułożenie bieżnika, co prowadzi do utraty kontaktu z nawierzchnią.

Jaki jest najlepszy czas na wymianę opon?

W jakim terminie należy wymieniać opony?

Wymiana opon powinna się odbywać przy każdej zmianie sezonu na zimowy lub letni. Nie da się określić dokładnego terminu, w którym należy dokonywać wymiany, szczególnie przy postępujących zmianach klimatycznych. Przyjęte jest, że wymiana powinna następować, gdy średnia dobowa temperatura przekroczy poziom 7 stopni. Tak więc opony zimowe należy założyć na przełomie jesieni i zimy, gdy średnia dobowa temperatura spadnie poniżej 7 stopni, a gdy wzrośnie powyżej 7 stopni wiosną, należy wymienić je na opony letnie. Dzięki temu wykorzysta się w pełni wszystkie właściwości konkretnych opon.

Jakie zastosowanie mają opony całoroczne?

Na rynku dostępne jest też rozwiązanie uniwersalne, czyli opony całoroczne. Wykorzystywana jest w nich pośrednia mieszanka gumy, dzięki czemu dobrze znoszą temperatury niskie, jak i wysokie. Nie są one jednak zbyt dobrym rozwiązaniem do temperatur skrajnie niskich i wysokich upałów. Przyjmuje się, że optymalny zakres temperatur dla opon całorocznych to od -10 do +30 stopni. Nie sprawdzą się one w regionach, gdzie zimą temperatura spada mocno poniżej -10 stopni, ponieważ staną się zbyt twarde. Przy temperaturach przekraczających +30 stopni natomiast mogą się dużo szybciej zużywać. Coraz większa popularność zyskują w południowych regionach polski, jednak bez uwzględnienia terenów górzystych, gdzie opony zimowe są nie do zastąpienia ze względu na trudne warunki drogowe.

Poszukujesz firmy wymieniającej opony na zimę?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *