Wyważanie kół

Wyważenie kół – czy jest istotne również w trakcie sezonu?

Przy każdej sezonowej wymianie opon dokonywane jest wyważenie kół przed ich montażem. Jest to istotna czynność wpływająca na bezpieczeństwo użytkownika pojazdu. Niewłaściwe wyważenie koła może doprowadzić do specyficznego „bicia” podczas jazdy, czyli przełożenia znacznych wibracji na kierownicę. Może to skutkować utratą kontroli nad pojazdem oraz dużo szybszym zużywaniem się opon. Czy wyważanie trzeba przeprowadzać tylko podczas wymiany opon? Odpowiadamy na to pytanie.

Wyważanie kół – na czym polega?

Za każdym razem, gdy ma miejsce sezonowa wymiana opon, koło umieszczane jest na specjalnej maszynie, która rozpędza je na własnej półosi i sprawdza, czy przekazuje ono jakąkolwiek wibrację. Odpowiednie czujniki wykrywają, w której części koło jest lżejsze i wskazują to zarówno na ekranie, jak i sygnałem dźwiękowym podczas ręcznego obracania kołem. Maszyna podaje też dokładnie jakie obciążenie jest niezbędne. Zależnie od materiału, z którego wykonana została felga stosuje się różne obciążenia. Dla felg ze stopów lekkich, zwanych potocznie alufelgami, stosowane są obciążenia wklejane, zaś w przypadku felg stalowych, na specjalnym klipsie zaciskanym na rancie felgi.

Dlaczego regularne wyważanie kół jest niezbędne?

Wiele osób uważa, że koła należy wyważać jedynie, gdy dokonywana jest sezonowa wymiana opon. Jest to błędne podejście, ponieważ w miarę zużywania się opony zmienia się również rozkład jej masy na obwodzie, co wpływa na wyważenie. Z tego też powodu wyważanie kół powinno się odbywać regularnie, szczególnie przy stosowaniu opon całorocznych. Przyjęte jest, że w ich przypadku wyważać należy minimum dwa razy do roku. Standardem jest wyważanie kół co 10 tysięcy kilometrów, co jest szczególnie istotne dla osób, które na jednym komplecie opon wykonują duże przebiegi.

Profesjonalne usługi wulkanizacyjne – klucz do bezpieczeństwa i komfortu jazdy

By mieć pewność odpowiedniego wyważenia kół, korzystać należy z usług profesjonalnych serwisów wulkanizacyjnych. Posiadają one odpowiedni sprzęt, a pracownicy doświadczenie, umożliwiające uniknięcie błędów. Profesjonalny warsztat zadba o to, by przed wyważeniem koła zostały odpowiednio wyczyszczone. Pozostawienie większych brudów może znacząco wpłynąć na bezpieczeństwo, szczególnie jeśli odpadną one podczas jazdy, lub zostaną usunięte na myjni już po wyważeniu kół.

Zadzwoń i zapytaj o wyważanie kół!
Tel. (+48) 730 730 415

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *